Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu. Jednak warto wiedzieć jak się do niej przygotować, aby sobie nie zaszkodzić i móc czerpać przyjemność z jej uprawiania.
Jak ubrać się na bieganie?
Bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu, jednak ze względu na różne czynniki atmosferyczne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Strój do biegania uzależniony jest od pogody i pory roku, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Każda osoba, która planuje biegać powinna posiadać w swojej garderobie odzież do biegania takich jak: koszulki do biegania, spodenki, spodnie treningowe lub legginsy, bluza oraz odpowiednie obuwie. Bardzo istotnym elementem stroju są buty do biegania, które powinny być przeznaczone do biegania i odpowiednio dopasowane. W zależności od pogody dopasowujemy odpowiednie elementy odzieży, tak aby po ich założeniu i wyjściu na zewnątrz było nam lekko chłodno. Już po chwili biegu ciało rozgrzeje się, dlatego jeśli od początku będziemy ubrani za ciepło, łatwiej się spocimy, co może prowadzić do przewiania. Gdy temperatury są niższe należy pamiętać o dodatkowym założeniu kurtki do biegania lub bluzy.
Jak ubrać się na bieganie zimą?
Temperatury w zimie oscylują od około +5 do -20 stopni, dlatego nie ma odpowiedniej ilości ubrań, które należy na siebie założyć. Jednak należy pamiętać, aby nie zakładać na siebie zbyt dużo grubych ubrań. Zasada jest podobna, jak w innych porach roku. Po wyjściu na zewnątrz powinno być nam lekko chłodno, ponieważ komfort cieplny uzyskamy podczas biegu. Bardzo ważną kwestią do zapamiętania podczas biegania zimą jest zakładanie ściśle dopasowanej odzieży. Bielizna termoaktywna jest to pierwsza, najważniejsza warstwa chroniąca ciało. Jej zadaniem jest zbieranie wilgoci (potu) z ciała i pozostawianie go suchym. Na bieliznę należy założyć bluzę, kurtkę lub oba te elementy jednocześnie, w zależności od panujących warunków. Warto pamiętać, że lepiej mieć na sobie więcej cienkich warstw ubrań, niż jedną grubszą, której nie można zdjąć podczas biegu, gdy źle oszacujemy temperaturę.
Bieganie - dlaczego warto biegać?
Nie ulega dyskusji, że bieganie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Pomaga utrzymać w dobrym stanie nasz układ mięśniowo-szkieletowy, a także obniża ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Podczas biegania usuwany jest z organizmu nadmiar sodu, co jest kluczowe przy regulowaniu ciśnienia tętniczego. Dodatkowo, bieganie wpływa na obniżenie się poziomu cholesterolu, a często nawet zapobiega jego odkładaniu. Warto biegać, aby zwiększyć wydolność oddechową, wzmocnić mięśnie i układ odpornościowy, a obniżenie masy ciała będzie tylko dodatkowym atutem włączenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.