Spodenki do biegania Joma

Szorty do biegania, spodenki damskie i męskie, startowe i dla amatorów. Propozycje, w różnych kolorach i rozmiarach. Modele biegowe, które zapewniają komfort w różnych warunkach pogodowych i zróżnicowanym terenie.

Spodenki, podobnie jak buty do biegania, są tą częścią stroju biegacza, która w największym stopniu może wpłynąć na komfort joggingu. Jak jednak wybrać odpowiednie spodenki biegowe w zależności od pogody i terenu? Jaki materiał i fason sprawdzi się najlepiej? 

Spodenki do biegania w terenie 

Wybór rodzaju spodenek zależny jest od terenu, w jakim odbywają się treningi biegowe. Biegacze wykonujący swoje treningi na podłożu asfaltowym lub na bieżni mogą wybrać tak zwane spodenki startowe. Osoby biegające w trenie leśnym powinny zdecydować się na obcisłe spodenki przylegające do ciała. Szorty  mogą haczyć o gałęzie i utrudniać bieg. W biegach ulicznych lepiej sprawdzają się modele krótsze, natomiast w biegach terenowych, szczególnie długodystansowych warto wybrać modele dłuższe. 

Spodenki na lato, na zimę, w deszczu

Na treningi w bardzo ciepłe dni warto zdecydować się na spodenki posiadające dodatkowe panele wentylacyjne i wykonane z materiałów posiadających właściwości antybakteryjne. W cieplejsze dni warto wybrać również modele o luźniejszym kroju. Szorty do biegania zwiększają przewiewność. Analogicznie w zimne dni lepiej zdecydować się na obcisłe spodenki kompresyjne przylegające z grubszego materiału. Wyjątek stanowią osoby, które zmagają się z otarciami ud, które niezależnie od temperatury powinny wybierać wąskie legginsy. Przy niższej temperaturze warto zdecydować się również na spodenki o dłuższym kroju, sięgającym do kolana.

Materiał 

Ważne, by spodenki wykonane były z materiału technicznego, ten rodzaj tworzywa pomaga sprawnie odprowadzić pot i utrzymać skórę suchą. Bawełna nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, ponieważ jej włókna chłoną wilgoć i jednocześnie schną bardzo wolno, przez co przy intensywnym treningu ubrania wykonane z bawełny kleją się do skóry i zaczynają krępować ruchy. Włókna syntetyczne wykorzystywane w odzieży technicznej to między innymi włókna poliamidowe, poliestrowe oraz elastanowe. Materiał termoaktywny wykazuje się również lepszą elastyczność, niż bawełna, dzięki temu dopasowuje się do kształtu ciała, nie ogranicza ruchów i nie uciska nadmiernie okolicy brzucha.

Fason

Wybór fasonu spodenek, zależny jest przede wszystkim od płci biegacza, wynika to z tego, że są one dopasowywane do różnic anatomicznych w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Damskie spodenki do biegania przede wszystkim wcięcie w talii. Główne rodzaje spodenek to modele luźne, obcisłe legginsy i połączenie obu 2w1.

Decydując się na konkretny model, należy zwrócić uwagę na wybór prawidłowego rozmiaru, spodenki nie mogą być ani zbyt luźne (by nie zsuwały się i nie utrudniały treningu), ani zbyt ciasne, by nie krępować ruchów. Ważne jest również, by wybrać takie modele, które będą miały płaskie szwy, by w trakcie biegu nie podrażniały skóry.

Poza wyborem konkretnego fasonu warto zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, takie jak wstawki odblaskowe poprawiające widoczność biegacza po zmroku. Elementy odblaskowe, są więc konieczne w przypadku osób biegających wzdłuż dróg, zwłaszcza wcześnie rano i późnym wieczorem. Jeśli na treningi zabierasz klucze od domu lub samochodu, wygodnym rozwiązaniem mogą być spodenki do biegania z kieszonką na telefon, zapinaną na zamek — z reguły umieszczoną w pasie lędźwiowym. 

Dodano do listy życzeń
Dodano do porównania

W tym sklepie internetowym korzystamy z plików cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Więcej informacji zawiera Polityka prywatności.